Error message

  • Notice: Undefined index: danland in drupal_theme_initialize() (line 100 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'filename' of non-object in _drupal_theme_initialize() (line 146 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'name' of non-object in _theme_load_registry() (line 335 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Undefined index: danland in theme_get_setting() (line 1440 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'filename' of non-object in theme_get_setting() (line 1477 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Notice: Trying to get property 'filename' of non-object in theme_get_setting() (line 1487 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/opopomoz.com/includes/menu.inc).

Rodzime art deco to styl o wielu obliczach.

art deco
Author: David Prasad
Source: http://www.flickr.com
W latach 20. i 30. XX wieku art deco opanowało niemalże każdą sferę istnienia człowieka. Styl ten górował nie tylko w malarstwie, jako obrazy i akty, architekturze, ale także we wzornictwie taśmowym, zdobień wnętrz i modzie. Prąd art déco był przeciwdziałaniem na secesję, objawem buntu w stosunku do standardowego dla sztuki secesyjnej niedostatku postaci przestrzennej.

Już w secesji pojawił się trend projektowania masowych produktów przemysłowych, lecz dopiero w okresie art déco podjęto się bardziej współczesnego planowania, z myślą o użyciu i wpływie przedmiotu na człowieka. Z naszej strony czynimy także wszelkie wysiłki, aby w potencjalnie skuteczny sposób urozmaicić nasze domowe pomieszczenia. By tego dokonać nie musimy trwonić ogromnych kwot finansowych. W znacznej mierze zdobienie naszego pomieszczenia zależy od naszej inwencji. Ilość pomysłów, która może okazać się niezmiernie praktyczna jest bardzo duża, w związku z tym też powinniśmy poszukać naszych nadchodzących inspiracji w różnorodnych miejscach.

Było to postępowanie spontaniczne, próba stworzenia ruchu w sztuce na model różnych nurtów, ale wybiegającego w czas przyszły i poszukującego wyrazu dla postępów wytwórczości taśmowej. Twórcy art déco przykładali też wielką rangę do idealnego sporządzenia obiektu użytkowego, nie zdołały być więc tanie, ani dostępne dla wielkiej klienteli. Polskie art déco określa się klasycyzującym zgeometryzowaniem i dążeniem do przeciętnego charakteryzowania form, poszukiwaniem piękna w funkcji przedmiotu użytkowego i jasności przesyłu w rycinie, lub malarstwie. Materiały typowe dla tego stylu to m.in. egzotyczne gatunki drewna, marmur, szkło oraz stal.

Będą prezentować się wyjątkowo gustownie, a dodatkowo są trwałe. Ponadto urządzając mieszkanie powinniśmy zastanowić się nad obrazami. Tutaj pole wyboru jest niezwykle szerokie – od efektownych pejzaży, które przywołują najpiękniejsze wspomnienia, również z dziecięcych lat, przez abstrakcje (choć nie przez każdego są cenione, to zawsze robią wrażenie), po obrazy akty, które można powiesić w sypialni bądź salonie - strona internetowa. Warto jest decydować się na dzieła wschodzących artystów, których prace nie są tak kosztowne, a mogą przyciągać wzrok i stać się w przyszłości niezwykle wartościowe. Dodatkowo powinniśmy też zadbać o ładne firany, świece, aby stworzyć przyjemny klimat wieczorową porą oraz lustra, dodające pomieszczeniu przestrzeni, co liczy się zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach.

Obrazy i akty cechowała żywa kolorystyka. Apogeum rozgłosu art déco wypadał na lata 20 zeszłego wieku, a w latach 30. art déco pomału kapitulował na rzecz nowego kierunku. Niezwykle głośną artystką art déco jest Tamara Łempicka. Jej obrazy i akty są szykowne, dokładnie wykończone, skonstruowane w oparciu o bryły geometryczne, wizualizujące przeważnie szykowne, skromniej, lub bardziej rozebrane damy. Niemniej jednak identycznie przyciągające są rozlegle rozumiane elementy polskie art deco.

Jest to specyficzny styl sztuki, który łączy w sobie zarówno zastosowania wizualne, jak i praktyczne. Ich ornamentyka stoi tutaj na stosunkowo wysokim poziomie. Mają one na celu upiększenie danego budynku bądź pomieszczenia (więcej). Jeżeli zatem niezmiernie mocno zależy nam na wykreowaniu unikatowych walorów wizualnych, to powinniśmy obowiązkowo kupić tego rodzaju szczegóły urządzenia.
Tags: