Większość nauk ścisłych, jak i o charakterze humanistycznym, opiera się na filarze logiki
Submitted by addmean on Tue, 08/18/2015 - 07:42
Author: fdecomite
Source: http://www.flickr.com
Author: Luis Vidal
Source: http://www.flickr.com
Ma ona bowiem wielkie zastosowanie w informatyce. Fundament logiki tworzą zależności między wyrażeń, które są oznaczane w formie przypominającą działania matematyczne. Wyrażenie przybiera zarówno postać wyrazową, jak i matematyczną. Istotne, żeby ocenić, czy dane wyrażenie jest prawdziwe, czy fałszywe. Dopiero wówczas można brać pod uwagę zależności między zdaniami składowymi. Przykładową podstawową zależnością w tej nauce jest koniunkcja logiczna, nazywana także iloczynem logicznym.
Source: www.morguefile.com
Iloczyn ten jest prawdziwy wtedy, gdy oba zdania składowe są prawdziwe. Można to przedstawić z wykorzystaniem dowolnego zdania, gdzie iloczyn reprezentuje spójnik „i”. Jeśli jedno ze zdań składowych nie będzie prawdziwe, wtedy całe wyrażenie również będzie fałszywe. Bardzo istotną rolę w nauce takiej jak logika spełnia negacja. Poszczególne nazwy można negować. Biorąc pod uwagęfunkcje logiczne, np.
negowania i to jak wciela się ją w życie, możemy powiedzieć, że dana nazwa może podlegać zaprzeczeniu. W logice mamy możliwość użyć tak zwanej potrójnej, jak i podwójnej – to znaczy standardowej negacji. Stół i nie-stół to dwie nazwy, które zostały poddane procesowi negacji. Nie-nie-nie-stół oznaczałby nie-stół, idąc tym tropem. Niezwykle znaczący w każdej nazwie jest desygnat, to znaczy przedmiot, jakiego dotyczy dana nazwa. Są nauczyciele, którzy bardzo dobrze znają matematykę, a na dodatek umieją jej uczyć. Niby gdzie takowych odnaleźć? Rozchodzi się naturalnie o korepetytorów. Można w sumie powiedzieć, że choć często nie mamy pieniędzy na korki, a może i czasu oraz chęci, i tak musimy jakby nie patrzeć przynajmniej raz w trakcie tygodnia uczyć się pod okiem bardzo dobrego matematyka, który umie nauczyć nawet aż tak trudnych tematów jak negacja albo algebra. W żadnym przypadku nie można sądzić, że korki to strata czasu.